Proč investovat do solárního ohřevu vody?

Sluneční energie na ohřev vody patří k významným faktorům pro snížení finanční náročnosti odběru energie v rodinném domě. Vyplatí se i přesto, že naše klimatické a geografické podmínky nejsou zcela ideální pro její získávání.

Sluneční energie na ohřev vody patří k významným faktorům pro snížení finanční náročnosti odběru energie v rodinném domě. Vyplatí se i přesto, že naše klimatické a geografické podmínky nejsou zcela ideální pro její získávání.

Energie slunečního záření k vytváření a zpracování tepla pro domácí potřebu využívají systémy solárního ohřevu vody. Tímto způsobem lze ohřívat vodu užitkovou (osobní hygiena, mytí nádobí, praní), vodu v bazénu (venkovní i vnitřní) a vodu v topení.

Solární panely využijete na ohřev vody v bazénu i jinde

Teplá užitková voda je potřeba po celý rok a využitelnost sluneční energie v tomto případě je celkem vysoká. V případě venkovního bazénu dokáže tato technologie při minimálních nákladech výrazně prodloužit dobu jeho využití.

V zimním období, kdy se slunečního záření dostává v menším množství, se solární ohřev podílí na snížení nákladů za tradiční zdroje energie jako elektřina a plyn. Akumulační nádoby na vodu pro solární ohřev (bojlery) se proto dělají se záložním zdrojem, aby se pokryla potřeba vody pro domácnost s přednostním využitím energie sluneční. Systémy mohou být i kombinované, kdy se teplem ze solárních kolektorů částečně ohřívá též voda na topení.

Návratnost ceny solárních kolektorů

Výhoda solárního ohřevu vody spočívá v jednoduchosti a relativně nízkých nákladech na pořízení. Mohou dosáhnout (po započtení všech položek včetně dodavatelské práce) 100 000 Kč. Návratnost této investice je však velice rychlá. V případě ohřevu vody může činit 5 až 8 let, podle toho, zdali byla původním zdrojem ohřevu elektřina, nebo plyn.

Výraznou výhodou systému je dlouhá životnost, která se projevuje např. při ohřevu vody v bazénu. Zde se ceny pohybují do několika málo desítek tisíc korun. Porovnejme využitelnosti venkovního bazénu bez ohřevu a s ohřevem. Ve druhém případě se výrazně prodlouží užitná doba bazénu za minimální provozní náklady a návratnost vychází v řádu několika málo let.

Solární ohřev vody a dotace

Zásluhou dotačních programů lze navíc získat až polovinu nákladů zpět. Týká se to především větších systémů pro rodinné domy, ovšem i pro menší objekty se vyplatí. A to i přesto, že solární ohřev vody sice ve většině případů zcela nevyřeší energetickou bilanci na ohřev vody, ale výrazně přispěje s celkem nízkými pořizovacími náklady na její snížení.


Jak na projekt

Dozvědět se více

Navštivte nás na některém z veletrhů na téma bydlení a vytápění nebo nás jen kontaktujte a rádi za vámi nezávazně kamkoli přijedeme, posoudíme současný stav topné soustavy, spočítáme tepelné ztráty objektu (při uzavření smlouvy zdarma).

 

Vyslechneme si vaše přání a navrhneme řešení, které vám bude vyhovovat. Postaráme se o realizaci k vaší plné spokojenosti a dotace vyřídíme za vás!!!